Gra w naukę

Gry planszowe przywołują przede wszystkim skojarzenia z dobrą zabawą, długimi wieczorami spędzonymi z rodziną lub przyjaciółmi oraz ogólnie pojętą rozrywką i sposobem na relaks. Angażując się we wciągające rozgrywki, można nie zauważyć niektórych walorów jakie niesie ze sobą gra w planszówki.

Jak uczynić naukę przyjemniejszą?

Proponujący dziecku edukacyjne gry planszowe, już od najmłodszych lat można rozwijać w nim głód wiedzy, który stanie się zachęcającym bodźcem do jej zdobywania, a więc doskonałą motywacją przy szkolnej nauce. Poza tym planszówki mają wpływ na kształtowanie się umiejętności takich jak: możliwość koncentracji przez dłuższy okres czasu, większa spostrzegawczość, szybkie myślenie, kreatywność przy rozwiązywaniu różnorodnych problemów, zdolności manualne oraz pamięć. Wypracowywanie poprzez zabawę tych cech przyczyni się do ułatwienia dziecku przyswajania wiedzy. Warto także zwrócić uwagę, że gry to doskonałe narzędzia do nauki języków obcych.

Nie tylko dzieci mogą się uczyć

W przypadku osób dorosłych gry planszowe spełniają także rozmaite funkcje edukacyjne. Oprócz oczywistych możliwości zdobywania nowych informacji o otaczającym świecie, dzięki niektórym grom można dowiedzieć się czegoś nie tylko o sobie ale i o swoich najbliższych. Psychologiczne rozgrywki pomagają w nazywaniu swoich cech charakteru, ocenie własnych postaw, a nawet w poznaniu ukrytych pragnień. Przy wspólnej zabawie można kształtować umiejętności pracy w zespole, ćwiczyć szybkość reakcji lub nauczyć się panowania nad emocjami. Planszówki to świetny element weryfikacji zachowań w momentach ponoszenia porażki lub odnoszenia sukcesu. Jak widać długi wieczór przy tego typu rozrywce, może stać się refleksyjny i pouczający, bez rezygnowania z dobrej zabawy.

Gry planszowe to świetny wynalazek, który potrafi łączyć ze sobą niezapomnianą rozrywkę i elementy edukacyjne. To sposób na zabawę dla osób w każdym wieku, a jego fenomen nie powinien się nigdy zakończyć. Jeżeli dawno nie sięgałeś po planszówkę, to idealny czas by przypomnieć sobie towarzyszące grze emocje.